Fyra av tio bryr sig inte om föreningens ekonomi och riskerar att missa viktig information

Studie visar på att fyra av tio bostadsrättsköpare är anmärkningsvärt ointresserade av föreningens ekonomi.

stockholm-1690449

Enligt en enkätundersökning, som Swedbank och sparbankerna låtit göra, struntar hela 29% i att läsa föreningens årsredovisning. Ytterligare en andel har även svarat att de tittat på föreningens årsredovisning, men att det inte gjort någon skillnad för deras beslut.

-Det riskerar att gå miste om viktig information om bostadsrättsföreningens lån, sparande och framtida renoveringar som alla har inverkan på framtida avgifter och räntor för den enskilde bostadsrättsinnehavaren säger Swedbanks representant i pressmeddelandet.

Med bättre koll över föreningens ekonomi, exempelvis om föreningen har höga låna eller om det sker några framtida underhåll av fastigheten, blir det enklare att bedöma hur mycket bostadsrätten egentligen är värd. Risken för att oväntade avgiftshöjningar minskar och det skapar bättre chanser för din privata ekonomi.

Läs mer om studien här!